Sık Sorulan Sorular
Buradasınız: Anasayfa / Sık Sorulan Sorular
Sık Sorulan Sorular
Firmamız hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki sorular içinde bulabilirsiniz
Kalibrasyon ve ayarlama arasında bir fark var mıdır?
Evet, hem de önemli bir fark vardır. Ne yazık ki, "kalibrasyon" ve "ayarlama" terimleri genellikle karıştırılıyor. Kalibrasyon Uluslararası Ağırlık ve Ölçüm Bürosu (BIPM) ve Metroloji Rehberleri Ortak Komitesi (JCGM); Uluslararası Metroloji Sözlüğü (VIM) adı verilen tartım terimlerinin standartlaştırılmasına yardımcı olmak için değerli bir araç üretti. Dokümanda Madde 2.39’da, kalibrasyon terazinin çalışma açısı olarak tanımlanır: "Birinci adımda, belirli koşullar altında, ölçüm standartlarının sağladığı ölçüm belirsizlikleri olan değerler ile, karşılık gelen ve ilişkili ölçüm belirsizlikleri olan göstergeler arasında bir ilişki oluşturan, ikinci bir adımda ise bu bilgiler kullanılarak bir göstergeden ölçüm sonucu elde etmek için bir ilişki oluşturan çalışma." Başka bir deyişle, bir terazi veya tartı, nasıl çalıştığını anlamak ve belgelemek için kalibre edilir. Yukarıdaki tanım, ölçüm belirsizliğinin elde edilmesinin kalibrasyonun bütünleyici bir parçası olduğunu açıkça belirtmektedir. Ölçüm belirsizliği olmayan bir terazi kalibrasyonu tamamlanmamıştır ve en iyi ihtimalle yerinde kontrol haline gelir. Ayarlama Kalibrasyon tartım cihazının nasıl çalıştığını bildirir, cihazın ayarlanması çalışma şeklini değiştirir. Ayarlama, VIM’de aşağıdaki şekilde tanımlanmaktadır: "Ölçülecek bir büyüklüğe ait değerlerin önceden tanımlanmış gösterge değerlerine karşılık gelmesi için ölçüm sisteminde yapılan işlemler dizisi." Bu nedenle, bir terazi veya kantarın ayarlanması, mümkün olduğu kadar uygulanan ölçüm standartlarının miktar değerlerine karşılık gelecek şekilde göstergelerini değiştirme anlamına gelir.
Terazimi ne sıklıkta kalibre etmeliyim, kalibre etmemenin riskleri nelerdir?
Bir kalibrasyon sertifikası, kalibrasyon gerçekleştirildiğinde sonuçları raporlar. Birçok durumda sorumlu kişi, kalibrasyonun bir yıl geçerli olduğunu varsaymaktadır. Bu da, bir yıllık kalibrasyon aralığının yeterli olduğuna dair yanlış bir sonuca yol açar. Kalibrasyon aralıkları tercihen riske dayalı yöntemi izleyerek tanımlanır, örneğin bir şeylerin ters gitme olasılığı nedir ve etkisi ne kadar büyük olur? Büyük etki ve büyük olasılık, daha kısa kalibrasyon aralığı gerektiren daha büyük bir riske karşılık gelmektedir. Aksi halde düşük etki ve düşük olasılık, aralıkların uzamasına izin veren düşük riskle sonuçlanır. Kalibrasyondan vazgeçmek, büyük riskli bir stratejidir. Kalibre edilmemiş terazi veya kantar ile ilişkilendirilmiş gizli masraf ve riskler, kalibrasyon masrafından çok daha yüksek olabilir. Kalibre edilmemiş ekipman kullanmak aşağıdaki üretim sorunlarına yol açabilir: plansız hizmet dışı kalma üstün ürün kalitesi proses ve denetleme sorunları üretimi tekrarlama ve ürün iadeleri Çevresel değişiklikler, tespit edilmeyen sapmalara veya performansı düşüren rastgele hataların artmasına yol açabilir. Rutin testler eşliğinde periyodik olarak zamanlanmış kalibrasyon (aşağıya bakın), kalibrasyonla ilgili riskleri azaltmanın en iyi yoludur.
Analog veya dijital yük hücreleri kullanmalı mıyım?
Tartım köprülerinde geleneksel analog yük hücrelerinin kullanım ömrünün sınırlı olduğu bilinmektedir. Bozuk bir yük hücresinin teşhisi zor, değiştirilmesi de pahalı olabilir; aynı zamanda tartım köprüsünün tekrar kalibre edilmesini kapsayan zahmetli bir prosedürün uygulanmasını da gerektirir. %0,02'den düşük arıza oranı ve dünya çapında kurulu milyonlarcası ile POWERCELL yük hücreleri, geleneksel analog yük hücrelerine kıyasla sektör lideri doğruluk ve güvenilirlik sunar.
Tartım köprüme yıldırım çarpması ile ilgili ne yapabilirim?
Tek bir yıldırım düşmesi; topraklaması oldukça iyi olan tartım köprülerinde bile yük hücrelerinde, kablolarda, bağlantı kutularında ve terminalde çok büyük hasara neden olabilir. Strikeshield yıldırımdan korunma teknolojisine sahip patentli teknolojimiz, bir topraklama çubuğundan daha fazlasını yapar; düşen yıldırımı hassas bileşenlerden uzaklaştırarak sizi kesinti ve pahalı onarım maliyetlerinden korur.
Kablo arızası yaşarsam yük hücresinin tamamını değiştirmek zorunda mıyım?
Anti-rotasyon özellikleri zayıf olursa yük hücresi yavaş yavaş dönerek kablonun hücre etrafına sarılmasına ve kablonun gerilerek zarar görmesine neden olabilir. Kemirgen hayvanlar dişleriyle yük hücresinin kablolarını “test” etmeye bayılırlar. Geleneksel bir analog yük hücresi zarar gördüğünde tüm hücrenin değiştirilmesi gerekir. PDX'in paslanmaz çelik kılıflı kabloları ile kopma olasılığı düşüktür, ancak meydana gelmesi durumunda, benzersiz camdan metale kilitleme sistemi ile kolayca ayrılabilir. Sadece bir kabloyu değiştirmek, tüm bir yük hücresini değiştirmekten çok daha ucuzdur.
Bölgem nemli koşullara eğilimlidir, ne yapabilirim?
Yağmur, buz, kar ve nem, tartım köprüsünün pek çok bileşeninin düşmanıdır ve yük hücresi bağlantılarına zarar verir. POWERCELL PDX yük hücresi sisteminin tamamı, IP68 ve IP69K yıkama onaylarına sahiptir ve su altında kalabilir; yağmur, sorun oluşturmaz.
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın